Odkiaľ prichádza strach?

Strach je emócia, ktorá je vždy reálna, bez ohľadu na to, či je nebezpečenstvo, ktoré ho spôsobí, skutočné alebo iba fiktívne. Je produktom fantázie, myšlienok, obrazov, úsudkov a záverov. A preto pri snahe o jeho riešenie treba začať práve tam, kde vzniká – v hlave.

V každom období vývoja osobnosti má strach iný základ. V rannom detstve sú jeho pôvodom najmä silné alebo neobvyklé zvuky, neznámi ľudia alebo miesta a neočakávané pohyby zvierat či vecí.  U dieťaťa v školskom veku býva emócia strachu vyvolaná dilemou dobra a zla, súťaživosťou, očakávaniami a požiadavkami rodičov, učiteľov a okolia či kontaktom s chorobou alebo smrťou. Jeho obava súvisí s nenaplnením niečoho čo je „správne“, pretože to niekto tvrdí.

Ako k strachu pristupovať?

Jednoducho – uznať jeho oprávnenosť. Strach treba naplno rešpektovať, pretože je súčasťou osobnosti.

K strachom dieťaťa by sme mali pristupovať rozumne. V žiadnom prípade sa z obáv nesmieme vysmievať alebo ich bagatelizovať. V našej kultúre je, žiaľ, ešte stále, najmä u chlapcov, strach neprípustnou emóciou. Chlap sa predsa nebojí! Veď už si predsa veľká/veľký! A ak takéto tvrdenia opakujeme pričasto, dieťa začne svoj strach potláčať. A tak prestane byť emóciou, ktorá im pomáha prežiť a zdravo sa vyvíjať. Časom prestanú vnímať reálne nebezpečenstvo a ohrozenie alebo ho, naopak, budú vidieť všade.

Nájdite si čas a rozoberte v príjemnom rozhovore s dieťaťom prečo sa bojí. Tým, že sa strach rodí a odohráva v našej hlave, zavážia práve jasné argumenty a dôkazy prispôsobené jeho veku. 

Ak v malom dieťati vyvoláva obavy situácia, osoba či zviera len kvôli svoju vzhľadu, ukážme mu, že za „škaredým“ vonkajškom sa ukrýva krásne vnútro. Ak je zdrojom strachu negatívny zážitok a prežité nebezpečenstvo, treba uznať, že má na neho dieťa právo, rozobrať dôvody a byť mu oporou. Úprimný rozhovor v náručí rodiča mu často pomôže si utriediť myšlienky. Ak má dieťa obavy z neznámeho, snažte sa mu novú situáciu či skúsenosť čo najviac priblížiť jazykom, ktorý ľahko pochopí – obrázkami, rozprávkou či básničkou. 

Deťom v školskom veku by sme mali vysvetliť, že nemusia byť vo všetkom najlepší a nie vždy budú veci podľa ich predstáv a očakávaní. Hodnota človeka netkvie v jeho úspechoch a víťazstvách, ale v tom, čo nosí vo svojom vnútri. Len tak sa zbaví ustavičného strachu z prehry, nenaplnenia očakávaní okolia či z neschopnosti. I tu nám vedia pomôcť mnohé poučné knihy a príbehy. 

Šablóna zvládania strachu

Každý z nás si v priebehu života poskladá svoju vlastnú šablónu na zvládanie strachu. Ako bude vyzerať, závisí od 3 faktorov:

 1. od správania sa ľudí, ktorých sa snažíme napodobňovať alebo s ktorými sa identifikujeme;
 2. od spôsobu, akým sme boli ovplyvnení ľuďmi počas svojho detstva;
 3. od traumatických príhod alebo zážitkov, ktoré sme počas života mali. 

Dôležitú úlohu v tvorbe šablóny zohráva aj povaha a temperament. Je úplne prirodzené, že v prežívaní nebezpečenstva, krízy a zla sa môžeme dočasne cítiť zle a bezmocne. Nedovoľme však, aby sa momentálna bezmocnosť premenila na trvalý stav u nás ani u našich detí.

Všetky blogy

 • Zapojme pri čítaní všetky zmysly detí

  Každý z nás vníma informácie inou formou. Niekto potrebuje čítať, iný vidieť, počuť alebo cítiť. Práve preto je naša knižka Zázračný domček prispôsobená rôznym senzorickým potrebám detí. Aby sme im ľahko pomohli s prvými veľkými výzvami, ktoré môžu byť pre nich emočne náročné. Obsah môžu vnímať: A kde je hmat a čuch? Na obálke detičky dotykom spoznajú názov knižky, domčeky, srdiečka i slniečko vďaka glitrovému laku, ktorý sa navyše, nádherne leskne na slnku aj pri umelom svetle. A úplne prvý vnem, ktorý mal zo Zázračného domčeka môj syn, je jeho nádherná knižná vôňa. Ak ešte nemáte svoj Zázračný domček, nájdete ho v

  Viac

 • Ako sme „postavili“ domček

  Ilustrátorku knihy pre malých hrdinov, som hľadala dlho. Chcela som aby súznili s textom a aj mojou dušou. A to nie je ľahká a rýchla cesta… Tá moja trvala dva roky. Na dobré sa čaká a neprichádza samo a hneď. No keď vystúpite zo svojej komfortnej zóny, a oslovíte s malou dušičkou umelca, o ktorom si nedovolíte ani dúfať,  že odpovie ÁNO, začnú sa diať zázraky. S úsmevom na perách a so slzami šťastia v očiach. Tvorba Lucy Santay Hudecovej a.k.a Bumpkinova je charakteristická a rozpoznateľná, no zároveň jedinečná a plná tajomna. Veľmi ma oslovila svojimi kreslenkami aj osobnosťou. Stretnutie s ňou, bolo pre mňa pohladením na duši. A to, že sa rozhodla ilustrovať Zázračný domček, hoci vtedy

  Viac

 • Kniha pre všetky detské srdiečka

  Ženou sa narodíme, mamou sa stávame. A tá cesta je veľmi kľukatá. Sprevádza ju množstvo emócií – radosti, smútku, obáv… Už to nie je len o mne, je to o nás. Je to o človiečikovi, ktorý je na mne najprv bytostne závislý, neskôr som stredom jeho vesmíru a nakoniec mu leziem na nervy 😊 Vzťah s dieťaťom sa vyvíja. Nič nie je len čierno – biele a materstvo je pestrofarebná paleta zážitkov, akcií a reakcií, skúseností. Jednoducho všetkého, čo nás formuje. Nové a nepoznané Práve mama prvá ovplyvňuje to, ako dieťa vníma svet navôkol. Aké zážitky bude mať, aké návyky a zručnosti si osvojí. Veď sa predsa učíme celý život.  A všetko je raz prvýkrát. 

  Viac

 • Akceptujte emócie, zblíži vás to

  Každý z nás prežíva emočne napäté situácie inak. Nech sa však deje čokoľvek, ustátie a akceptovanie emócie (pozitívnej či negatívnej) prináša do vzťahu rodiča a dieťaťa posilnenie. Či už zdieľate radosť, obavy alebo krik a slzy, láskavé objatie a pohladenie je to, čo vám prinesie v emočne nabitej situácii vzájomnú blízkosť, ktorú tak potrebujete. Obidvaja… Bez ospravedlnení, urážania sa, hnevu a hľadania cesty späť. Pretože sa od seba vôbec nevzdialite, práve naopak. Ak budete pre svoje dieťa v emočne náročnej situácii oporou, ešte viac vás to zblíži. Práca na sebe a zvládaní emócií a vzťahov, však rozhodne nekončí keď dospejeme. Učíme sa celý život. Preto tu mám pre vás

  Viac