Akceptujte emócie, zblíži vás to

Každý z nás prežíva emočne napäté situácie inak. Nech sa však deje čokoľvek, ustátie a akceptovanie emócie (pozitívnej či negatívnej) prináša do vzťahu rodiča a dieťaťa posilnenie.

Či už zdieľate radosť, obavy alebo krik a slzy, láskavé objatie a pohladenie je to, čo vám prinesie v emočne nabitej situácii vzájomnú blízkosť, ktorú tak potrebujete. Obidvaja…

Bez ospravedlnení, urážania sa, hnevu a hľadania cesty späť. Pretože sa od seba vôbec nevzdialite, práve naopak. Ak budete pre svoje dieťa v emočne náročnej situácii oporou, ešte viac vás to zblíži.

Práca na sebe a zvládaní emócií a vzťahov, však rozhodne nekončí keď dospejeme. Učíme sa celý život. Preto tu mám pre vás aj pár tipov, ak sa dostanete do emocionálneho nesúladu so svojim dieťaťom:

  • nádych, výdych – zhlboka,
  • nechajte si čas na reakciu,
  • odíďte z miesta, kde problém nastal,
  • nekonajte unáhlene, radšej hovorte, čo cítite,
  • doprajte sebe alebo dieťaťu objatie a pocit bezpečia.

Všetky blogy

  • Ako sme „postavili“ domček

    Ilustrátorku knihy pre malých hrdinov, som hľadala dlho. Chcela som aby súznili s textom a aj mojou dušou. A to nie je ľahká a rýchla cesta… Tá moja trvala dva roky. Na dobré sa čaká a neprichádza samo a hneď. No keď vystúpite zo svojej komfortnej zóny, a oslovíte s malou dušičkou umelca, o ktorom si nedovolíte ani dúfať,  že odpovie ÁNO, začnú sa diať zázraky. S úsmevom na perách a so slzami šťastia v očiach. Tvorba Lucy Santay Hudecovej a.k.a Bumpkinova je charakteristická a rozpoznateľná, no zároveň jedinečná a plná tajomna. Veľmi ma oslovila svojimi kreslenkami aj osobnosťou. Stretnutie s ňou, bolo pre mňa pohladením na duši. A to, že sa rozhodla ilustrovať Zázračný domček, hoci vtedy

    Viac

  • Kniha pre všetky detské srdiečka

    Ženou sa narodíme, mamou sa stávame. A tá cesta je veľmi kľukatá. Sprevádza ju množstvo emócií – radosti, smútku, obáv… Už to nie je len o mne, je to o nás. Je to o človiečikovi, ktorý je na mne najprv bytostne závislý, neskôr som stredom jeho vesmíru a nakoniec mu leziem na nervy 😊 Vzťah s dieťaťom sa vyvíja. Nič nie je len čierno – biele a materstvo je pestrofarebná paleta zážitkov, akcií a reakcií, skúseností. Jednoducho všetkého, čo nás formuje. Nové a nepoznané Práve mama prvá ovplyvňuje to, ako dieťa vníma svet navôkol. Aké zážitky bude mať, aké návyky a zručnosti si osvojí. Veď sa predsa učíme celý život.  A všetko je raz prvýkrát. 

    Viac

  • Akceptujte emócie, zblíži vás to

    Každý z nás prežíva emočne napäté situácie inak. Nech sa však deje čokoľvek, ustátie a akceptovanie emócie (pozitívnej či negatívnej) prináša do vzťahu rodiča a dieťaťa posilnenie. Či už zdieľate radosť, obavy alebo krik a slzy, láskavé objatie a pohladenie je to, čo vám prinesie v emočne nabitej situácii vzájomnú blízkosť, ktorú tak potrebujete. Obidvaja… Bez ospravedlnení, urážania sa, hnevu a hľadania cesty späť. Pretože sa od seba vôbec nevzdialite, práve naopak. Ak budete pre svoje dieťa v emočne náročnej situácii oporou, ešte viac vás to zblíži. Práca na sebe a zvládaní emócií a vzťahov, však rozhodne nekončí keď dospejeme. Učíme sa celý život. Preto tu mám pre vás

    Viac

  • Odkiaľ prichádza strach?

    Strach je emócia, ktorá je vždy reálna, bez ohľadu na to, či je nebezpečenstvo, ktoré ho spôsobí, skutočné alebo iba fiktívne. Je produktom fantázie, myšlienok, obrazov, úsudkov a záverov. A preto pri snahe o jeho riešenie treba začať práve tam, kde vzniká – v hlave. V každom období vývoja osobnosti má strach iný základ. V rannom detstve sú jeho pôvodom najmä silné alebo neobvyklé zvuky, neznámi ľudia alebo miesta a neočakávané pohyby zvierat či vecí.  U dieťaťa v školskom veku býva emócia strachu vyvolaná dilemou dobra a zla, súťaživosťou, očakávaniami a požiadavkami rodičov, učiteľov a okolia či kontaktom s chorobou alebo smrťou. Jeho obava súvisí s nenaplnením niečoho čo je „správne“, pretože

    Viac